TAK. Według informacji uzyskanych z URE oraz na bazie zapisów Ustawy o Efektywności Energetycznej uważamy, że obowiązek jest nałożony na przedsiębiorcę, a nie na budynki/lokale. Audyt jest procedurą, która służy zbadaniu zużycia i kosztów energii oraz wskazaniu możliwości działań poprawiających efektywność energetyczną – nieważne, czy w pomieszczeniach własnych czy wynajmowanych – istotne, że energię zużywa na własne potrzeby dany przedsiębiorca. Jednakże taki audyt będzie ograniczony do danego pomieszczenia/lokalu/budynku, który zajmuje duży przedsiębiorca. Jeśli właściciel budynku jest również dużym przedsiębiorcą (w większości przypadków nie będzie tak skategoryzowany), to również będzie zobowiązany do przeprowadzenia audytu.
TAK. Podobnie jak z wynajmowanymi budynkami, uważamy, że obowiązek audytu dotyczy również środków transportu w leasingu, gdyż duży przedsiębiorca użytkuje je na potrzeby własnej działalności, a po za tym ponosi koszty ich eksploatacji (paliwa, itd.) oraz planuje ich trasy. Zatem jest ostatecznym użytkownikiem i ponosi koszty danego środka transportu.
Ustawa o Swobodzie Działalności Gospodarczej (art. 103-110) wskazuje przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał warunki dużego przedsiębiorcy. Nie jest zatem istotne czy dany przedsiębiorca spełnia warunki na dzisiaj lub 30.09.2017 r. Istotne jest, że spełniał warunki dużego przedsiębiorstwa w 2015 lub 2016 roku.
Zgodnie z Art. 107. Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej wyrażone w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.
Zgodnie z Art. 109. Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej, tj.:
TAK. W przypadku przedsiębiorcy działającego krócej niż rok, jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie oszacowuje się na podstawie danych za ostatni okres, udokumentowany przez przedsiębiorcę.